• Základné informácie pred zápisom

• Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka (1. septembra), ktorý nasleduje po dni, keď dieťa  dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

Žiak plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt (ďalej len „spádová škola“), ak pre neho zákonný zástupca nevyberie inú základnú školu.  Žiak s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky môže plniť povinnú školskú dochádzku  v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie. Spádovými základnými školami sú len základné školy zriadené obcou. „Spádovosť“ sa netýka cirkevných základných škôl, súkromných základných škôl a ani základných škôl zriadených regionálnymi úradmi školskej správy.

Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré k 31. augustu príslušného kalendárneho roka (vrátane) nedovŕši šiesty rok veku, ak zákonný zástupca pri zápise predloží riaditeľovi školy súhlasné vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie a súhlasné vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s prihláškou predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.

Školská spôsobilosť je súhrn psychických, fyzických a sociálnych schopností, ktorý dieťaťu umožňuje stať sa žiakom a je predpokladom absolvovania výchovno-vzdelávacieho programu základnej školy. Školská spôsobilosť v sebe zahŕňa pojmy školská zrelosť (zrelosť CNS) a školská pripravenosť (úroveň predškolskej prípravy).

Ak dieťa nespĺňa kritériá školskej spôsobilosti, v kompetencii vedenia MŠ je povoliť predĺženie predprimárneho vzdelávania dieťaťa. Aj v takom prípade je však nutné zápis v základnej škole absolvovať a informovať základnú školu o skutočnosti, že dieťa bude mať predĺžené predprimárne vzdelávanie (kópiu rozhodnutia treba odovzdať pri zápise).

Ak je Vaše dieťa vekovo vyhovujúce, ale nie ste si istí, či je zrelé na nástup do školy, je vhodné včas navštíviť Centrum poradenstva a prevencie (predtým CPPPaP). To je potrebné aj v prípade, ak chcete, aby Vaše dieťa nastúpilo do školy skôr, ale do 31. augusta daného roka nedovŕšilo ešte 6 rokov. Ak potrebujete viac informácií, kontaktujte nás, radi Vám poradíme.

Zaujíma Vás, čo by mal budúci prvák vedieť?

Kliknite SEM.

Milí rodičia budúcich prváčikov,

teší nás, že ste si vybrali našu školu. Prihlášku vyplňte elektronicky, kliknutím na link dolu nižšie. My ju vytlačíme a pripravíme na podpis (podpisujú obidvaja zákonní zástupcovia). Na zápis, ktorý sa bude konať 8. a 9.4. 2024 si prineste svoj občiansky preukaz a rodný list dieťaťa na overenie údajov. Všetky Vaše osobné údaje a údaje Vašich detí spracovávame podľa platnej legislatívy a ďalších právnych nariadení.

Špecifické podmienky prijatia:

1. Pre školský rok 2024/2025 ZŠ plánujeme otvoriť jednu triedu 1.ročníka.

2. Z kapacitných dôvodov nemusí byť automaticky prijaté každé dieťa, ktoré sa zúčastní zápisu do 1. ročníka. Naša škola nepatrí do siete spádových základných škôl.

3. Pri prijímaní do 1. ročníka je zriadená komisia, ktorá posudzuje školskú spôsobilosť.

Pri zápise sa zameriavame na zistenie úrovne:

• hrubej motoriky (napr. skákanie na jednej nohe)
      • jemnej motoriky (správny úchop ceruzky, kresba postavy, ...)
      • zrakového vnímania (rozlišovanie farieb, tvarov, ...)
      • sluchového vnímania (diferenciácia hlások, ...)
      • matematických predstáv (určiť počet, poradie, geometrické tvary...)
      • priestorovej orientácie (vpravo, vľavo, hore, dole, ...)
      • sociálnej zrelosti
      • správnej výslovnosti

Ak je dieťa klientom CPP, škola má právo oboznámiť sa so správou z odborného vyšetrenia dieťaťa. Túto informáciu je potrebné uviesť v elektronickej prihláške.

4. O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy v termíne stanovenom platnou legislatívou.

1. Elektronická prihláška do 1. ročníka

1. Žiadosť o povolenie plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia SR