• Zhodnotenie cieľa EAP a audit školy

• Zhodnotenie cieľa EAP s témou ODPAD

Naša činnosť v projekte Zelená škola sa začala zhodnotením situácie na našej katolíckej škole, ale jednoznačným problémom bolo množstvo vyprodukovaného odpadu, ktorý nebol triedený t. j. tvoril ho komunálny odpad a do určitej miery papier.

Pôvodný cieľ:

• Naučiť žiakov triediť odpad resp. premôcť lenivosť a pohodlnosť.
        • Niekoľko rokov sme zapojení v projekte Ekoalarm, z ktorého nám poskytli koše na triedený odpad, čo sa nám veľmi hodilo v riešení našej situácie s odpadom.
        • Zvýšiť povedomie žiakov a rodičov prostredníctvom svojich detí - rovesníckym vyučovaním, exkurziami, anketami (v škole, doma a na verejnosti).
        • Spolupráca s pani upratovačkami, pánom školníkom, vedením školy a kolegyňami.

Východiskový stav produkcie odpadu v septembri 2021 bol veľmi vysoký t. j. v priemere na žiaka:

komunálny odpad 0,9 kg
        papier 0,1 kg

Cesta k zníženiu viedla bola nasledovná:

1. Sledovanie množstva dopadu t. j. váženie v triedach.
        2. Vytvorenie Ekohliadok v každej triede t. j. 2 žiaci, ktorých triedni učitelia striedali a tí mali za úlohu sledovať triedenie odpadu spolužiakmi. Na túto úlohu mali dohliadať aj pani upratovačky, ktoré svoje zistenia mali zapisovať do pripravených tlačív.
        3. Vo februári 2022 sa znížila produkcia komunálneho odpadu na 0,8 kg a papieru na 0,06 kg v priemere na žiaka.
        4. Začal sa triediť aj bioodpad. Žiaci vyrobili kompostovisko s dážďovkami, ktoré bolo pôvodne vo vedre ale neskôr v septembri 2022 sa založilo kompostovisko v záhrade v školskom areály.
        5. Projekt Školské ovocie priniesol nielen vitamíny a zdravú desiatu, ale aj negatívum v novom druhu odpadu t. j. tetrapakové obaly. Žiaci však prišli s iniciatívou na vytvorenie priestoru - košov na tento druh odpadu. Táto ich iniciatíva bol pre nás výborný impulz, ktorý nám ukázal zmenu myslenie žiakov a ich zodpovednosť v triedení.
        6. V máji 2022 sme naplánovaný cieľ zníženia odpadu dosiahli:
        komunálny odpad 0,7 kg
        papier 0,04 kg

Znížili sme produkciu odpadu o 26%.

V novom školskom roku 2022/2023 sa množstvo odpadu udržiavalo v horeuvedených hodnotách, ale zavedením bezodpadovej desiatej sa množstvo rapídne znížili t. j. najskôr iba v jednom sledovanom dni na základe výzvy. Po pozitívnej skúsenosti sme sa rozhodli aj počas týždňa Zeme pokračovať v tejto činnosti a hodnoty odpadu boli neuveriteľné:

komunálny odpad 0,1 kg
        papier 0,005 kg

Čo triedime:

• komunálny odpad
        • papier
        • plast
        • bioodpad
        • tetrapak
        • elektrospotrebiče

Náš cieľ vychádza z nadšenia z dosiahnutých výsledkov v predchádzajúcom období, ktoré sa spája s minimalizáciou odpadu vďaka zavedeniu bezodpadovej desiatej.

Slabé stránky

1. V areály školy nie je označené pomenovanie rastlín.
        2. Veľa dochádzajúcich žiakov autom.
        3. Školský automat.
        4. Nedostatočná separácia odpadu.
        5.  Málo košov na triedený odpad.
        6. Veľa netriedeného odpadu.
        7. Používanie neekologických čistiacich prostriedkov.

Silné stránky

1. Farebné koše na triedený odpad.
        2. Znalosti žiakov o správnom triedení odpadu.
        3. Zníženie množstva jednotlivých druhov odpadu.
        4. Zavedenie bezodpadovej desiaty (šitie voskových obrúskov!.
        5. Žiaci dochádzajúci MHD z okolitých obcí.
        6. Organizovanie aktivít zameraných na zdravú stravu.
        7. Organizovanie aktivít zameraných na ochranu ovzdušia.
        8. Pôsobenie v EKO-krúžku a organizovanie EKO-aktivít.
        9. Zber odpadu a elektrospotrebičov.
        10. Zriadenie kompostoviska.