Odpad? A čo s ním?
V rámci projektu "Zelená škola" sa počas 1. polroka školského roka 2019/2020 uskutočnili na našej škole rôzne tvorivé aktivity zamerané na environmentálnu výchovu. Koordinátormi, ktorí sa chopili iniciatívy a riadili všetky činnosti boli žiačky 9. B triedy - Barborka a Majka.
Počas mesiaca november navštívili každú jednu triedu, v ktorej sprístupnili informácie súťažami a praktickými činnosťami na tému - Odpad. Žiaci súťažili v skupinách a za každú aktivitu získali príslušný počet bodov. Kreatívnou činnosťou bola výroba masky z EKO - materiálu (papiera). V programe nechýbali úlohy na čítanie s porozumením alebo skladanie znaku recyklácie. Zaujímavou aktivitou bola priama a správna separácia jednotlivých druhov odpadu. Cieľom spomenutých aktivít a programu projektu Zelenej školy na Cirkevnej základnej škole Žofie Bosniakovej v Šuranoch je viesť žiakov k znižovaniu množstva odpadov a nahrádzanie plastu inými materiálmi.
Podobne ako žiačky 9. B triedy, tak aj my ako škola sa snažíme vo vyučovacom procese deti viesť k zodpovednému konaniu vo vzťahu k životnému prostrediu napr. že druhotné využitie papiera je veľmi dôležité a pod. Na technickej výchove zase vznikol výrobok - papierová EKO taška, ktorú mohli žiaci bežne používať namiesto plastovej tašky. Na hodinách pracovného vyučovania si zase žiaci zhotovili papierové obaly na zošity.
Podobne ako deti, tak aj Vás milí rodičia nabádame k spolupráci s nami, a to nasledujúcimi spôsobmi:
- vodu žiakom baliť do sklenených fliaš alebo používať špeciálne plastové nádoby na viacnásobné použitie
- používať papierové vrecká na balenie desiaty pred žiakov
- malé a vyradené elektrospotrebiče z domácnosti separovať do príslušnej červenej nádoby v hlavnom vestibule školy
- podporovať deti podobnými aktivitami aj doma alebo v prírode
Do separovania priatelia.
P.S. Slovné hodnotenie od samotných koordinátorov EKO prednášok
Barborka - Myslím si, že všetky triedy boli veľmi šikovné. S úlohami, čo sme si pre nich pripravili sa popasovali bravúrne. Všetko vedeli a správali sa disciplinovane. Ja mám z tejto aktivity veľkú radosť, keďže je to TOP téma v dnešnej dobe a je dôležité, aby deti o tom vedeli a upozorňovali na to aj svojich rodičov. Budem šťastná ak naši žiaci budú pokračovať v tom, čo robíme MY.
Majka - V prvom rade ďakujem všetkým žiakom, pre ktorých sme si pripravili tieto aktivity z projektu Zelená škola. Deti si to veľmi užívali a všetci boli veľmi šikovní, disciplinovaní, pracovití a úžasne spolupracovali ako jeden tím. Dúfam, že sa nám aj naďalej bude dariť šíriť tieto veľmi podstatné informácie medzi mladými. Veľké ĎAKUJEM patrí pani učiteľkám Šrankovej a Malíkovej, ktoré na našej škole realizujú už toľkokrát spomenutý projekt Zelená škola.