Bolo to dávno. Keď sa voda sypala a piesok lial? ... kdeže! Poďme sa pozrieť papieru na jeho "korienok".
V minulosti: koža, rastliny, či handry dominovali pri výrobe papiera. Neskôr, až v roku 1870 vyšli prvé noviny z drevoviny. Dnes predstavuje spotreba papiera na jedného obyvateľa na Slovensku približne 85 kg. V rámci celej Európskej únie sa táto hodnota pohybuje niekde na úrovni 180 kg. Spotreba papiera má samozrejme aj naďalej rastúcu tendenciu. Vzhľadom na ochranu životného prostredia je téma recyklácie papiera stále aktuálna.
Naša škola sa každoročne zapája do zberu papiera. Prácou v projekte Zelená škola sa nám darí plniť stanovený cieľ, ktorým je znižovanie množstva papiera v separácii. Recyklovaný papier je, čo sa týka kvality porovnateľný s bežným papierom. Veľký rozdiel je ale v spôsobe jeho výroby. S každou tonou recyklovaného papiera sa ušetrí približne 17 stromov a 3 000 litrov vody a spotrebuje sa polovica elektrickej energie. Je preto opodstatnené, aby sme papier separovali a druhotne využili. Vyseparovaný papier v podobe starých novín sme sa rozhodli recyklovať. Na Ekologickom krúžku sme si skúsili ručnú výrobu papiera a môžeme potvrdiť, že výrobný proces bol náročný. Najskôr sme papier roztrhali na drobné kúsky, zaliali vodou a rozmixovali. Hustú zmes sme precedili cez rám so sitom a preklopili na pevnú podložku. Potom nasledovala fáza schnutia. Bolo to pre nás zaujímavé vrátiť sa späť do minulosti, aj keď len zaznamenávaním iného tvaru písma. Jednoduché slová sme totiž značili hlaholikou. Piataci využili aj znalosti z dejepisu a obohatili tak našich najmenších.
A výroba papiera? To je riadna fuška, naši predkovia to vôbec nemali ľahké.
Pomôcť životnému prostrediu však môžete nielen zberom papiera, ale tiež odovzdaním prázdnych tonerových kaziet na ekologickú likvidáciu.